Náš kontakt
+420 315 724 105
+420 777 343 731
zobrazit
Přal bych si dostávat vaše novinky

Co je Objektové kování?

Pojem objektové kování není zatím v České republice příliš rozšířen.

Objektové kování (zejména dveřní kliky, dveřní panty a zadlabací zámky) musí splňovat technické a funkční nároky stanovené normou a musí svou konstrukcí být připraveno na vyšší zátěž.

Image 0

Jde o kování do projektů veřejných staveb, jako jsou například hotely, administrativní budovy, školy či nemocnice, kde by výběr kování měl být pečlivý – v první řadě je třeba řešit technické parametry navrženého kování, až následně design a materiál.

Produkty vyrobené dle dané normy, určené pro objekty s vysokým zatížením, by měly být dodány s certifikátem potvrzujícím, že technické parametry produktu jsou v souladu s konkrétním předpisem a objektovou třídou. Pouze takto certifikované kování můžeme nazývat kováním objektovým. V Evropské unii se většinou objektové kování vyrábí dle EN 1906 a certifikáty jsou uznávány ve všech členských zemích.

Podle charakteru objektu musí použité stavební kování pro dveře a okna splňovat objektovou třídu zmíněné evropské normy. Je tak zaručena úroveň kvality kování, které bude při realizaci ´“veřejné stavby“ možné použít.

V jakých projektech lze uvažovat o použití objektového kování?

Stavba, u které bychom měli řešit použití objektového kování, je charakterizována definicí normy EN 1906 pro objektové kování ve 3. třídě zatížení: "Kování označené jako objektové ve 3. třídě, je určeno pro silné zatížení - Použití pro stavby s vysokou četností použití. Předpokládá se, že kování nebude používáno ohleduplně a osoby užívající toto kování nejsou poučeny o správném používání. Existuje také vyšší riziko poškození a vandalismu".

Pro výrobu objektových dveří je důležité použít také ostatní komponenty v souladu s normami pro objektové kování. Součástí dveří jsou kromě klik také zadlabací zámky, závěsové systémy a dveřní zavírače. Aby dveře fungovaly bezchybně, musí všechny tyto prvky tvořit kompaktní celek. Vhodné produkty určené pro objektové dveře mají ve své nabídce také výrobci pantů, zámků či samozavíračů.