Náš kontakt
+420 315 724 105
+420 777 343 731
zobrazit
Přal bych si dostávat vaše novinky

Jak si vybrat dveřní kování?

26.11.2015
Image 0

Správně vybrané dveřní kování podtrhne vzhled Vašich dveří a v případě použití bezpečnostního kování zvýší bezpečnost Vás i Vašeho majetku.

V dnešní době není problém výběr tohoto důležitého doplňku podřídit stylu dveří i vzhledu celého interiéru včetně bezpečnostního kování pro vchodové dveře, kterým byste měli začít.

Vzhled je důležitý, řiďte se však i tím, k čemu bude kování sloužit!

Kromě již zmíněného bezpečnostního kování vezměte v úvahu, že jiné kování se hodí do obytných místností, jiné na dveře od WC či koupelen a zvláštní kategorii pak tvoří kování určené do dveří v prostorách se zvýšeným provozem.

Jaký vybrat materiál

Interiérové dveřní kování může být vyrobeno z hliníku, nerezu nebo mosazi, rozdíl je pouze ve vzhledu, nikoli ve funkci. U většiny kování si navíc můžete zvolit mezi lesklou a matnou úpravou.

Bezpečnostní kování

Image 1 Image 2

Patří všude tam, kde si necháte instalovat bezpečnostní dveře, ať už kovové nebo dřevěné.
Bezpečnostní kování si rovněž můžete vybrat rozetové nebo štítkové v různých designech
Na bezpečnostní funkci kování a dveří nemá jeho vzhled vliv (to závisí zejména na typu použitého zámku a na modelu dveří).

Interiérové dveřní kování

Image 3

Při výběru interiérového kování se musíte rozhodnut, jaký typ interiérového kování zvolíte – zda rozetový nebo štítový. Rozetové kování má zvlášť kliku a zvlášť rozetu s otvorem pro klíče, štítové kování je celistvé, kliku i klíče najdete na jednom štítku. U obou typů můžete volit klasický či moderní vzhled, hranaté či oválné provedení v případě rozet rovněž kulaté.
Při koupi interiérového kování nemusíte řešit, zda jde o dveře pravé či levé, kování jsou všechna stejná. Kromě vzhledu vlastního kování se zajímejte i o to, jak s ním a ostatním interiérem ladí klika, u té je navíc důležité, aby dobře padla do ruky.

Dveřní kování pro WC a koupelny

Image 4 Image 5

Zvláštní podkategorii kování tvoří ta, která jsou určena například pro WC či koupelny, protože by měla umožnit jednoduché zamknutí dveří zevnitř. Jde o takzvanou WC pojistku.
Speciální kování pro tyto místnosti se dodává rovněž v rozetovém nebo štítovém provedení a v designu sladěném s ostatními řadami kování.
Jinak se samozřejmě do těchto místností dá použít i jakékoli běžné interiérové kování

Objektové kování

Objektové stavební kování pro otvorové výplně „veřejných budov“ ( zejména dveřní kliky a panty, zadlabací zámky, cylindrické vložky) musí splňovat určité technické a funkční nároky, definované normami platnými v dané zemi nebo společenství států (stvrzené certifikáty kování).
Vydrží i velmi časté otevírání a zavírání dveří - ideální pro obchody, úřady, firmy či školy. Nadstandardně odolná je i jeho povrchová úprava, zaručená kvalita.