Náš kontakt
+420 315 724 105
+420 777 343 731
zobrazit
Přal bych si dostávat vaše novinky

Jak vybrat vhodnou podlahovou krytinu?

01.02.2018

Podlaha hraje v obytném prostoru významnou roli po stránce funkční i estetické. Měla by být nejen odolná, bezpečná a příjemná na pohled, ale měla by se také snadno udržovat. Kvalitní podlaha je předpokladem dobrého a spokojeného bydlení.


Image 0

Na celoplošnou podlahu, která opticky sjednocuje místnost, máme tepelně technické a zvukově izolační požadavky. Hodnotíme hlavně schopnost podlahy přijímat teplo. Záleží na tom, kolik tepla odčerpá podlaha z povrchu nohy a jaký zanechá pocit chladu.

  • Podle toho pak dělíme podlahy na teplé (jako jsou dřevo či korek) a studené, např. keramická dlažba, kámen a potěry.
  • Podlaha má být i krokově neprůzvučná. To znamená, že zvuk, který při chůzi vzniká, by se neměl vibračně přenášet do okolí. Kromě uvedených vlastností podlahy záleží i na použitém materiálu.

Vlastnosti podlah

Podobné nároky na podlahovou krytinu mají obývací a dětské pokoje, jídelny, pracovny a ložnice. V těchto místnostech očekáváme od podlahy kromě zajímavého vzhledu také stálobarevnost, dobré akustické vlastnosti, tepelně izolační schopnosti a trvanlivost.

Naproti tomu v kuchyni musí mít podlaha protiskluzovou úpravu, vyhovovat vzhledem i odolností proti vlhkosti. Měla by také odolávat nárazům těžších předmětů. I v této místnosti je důležitá stálobarevnost, snadná údržba, odolnost vůči chemikáliím a také dobré zvukově izolační vlastnosti.


Image 1

Důležitou roli při výběru vhodné laminátové podlahy hraje dekor, barevnost i volba designu.

Místnosti s mokrým provozem, jako jsou koupelny, toalety a prádelny, potřebují podlahu odolnou především proti vlhkosti, s pevným a protiskluzovým povrchem.

Současný výběr tradičních i nových podlahovin dovoluje tvarové, materiálové i barevné řešení podlah na základě vlastního vkusu. Podle druhu použitého materiálu se v interiérech často objevují podlahy dřevěné, laminátové, korkové, ale i marmolea, PVC, Vinyly , keramické dlažby a koberce.

Dřevěné podlahy

Dřevo se používá k výrobě podlah od nepaměti. Je přirozeně krásné a díky svým vlastnostem stále oblíbené. Je pružné, proto při chůzi nevzniká pocit únavy. Má vynikající zvukově izolační schopnosti. Neváže na sebe prach a snadno se udržuje, z toho důvodu dřevěná podlaha vyhovuje i náročným hygienickým požadavkům.

Originálního vzhledu dosáhneme použitím zajímavých domácích i exotických dřevin. Dřevěnou podlahu lze přebrousit i oživit novou povrchovou úpravou. V porovnání s laminátem je dřevo teplejší a tišší. Nevýhodou dřeva vystaveného slunečním paprskům je změna barevného odstínu. Dřevo uplatníme v podobě klasických parket nebo prkenných podlah.


Image 2

Plovoucí podlahy

Na výběr máme podlahové díly vyráběné sendvičovou technologií nebo syntetické materiály.

Sendvičové lamelové podlahy se skládají většinou ze tří vrstev, kde je jen vrchní nášlapná vrstva z tvrdého dřeva. Je obvykle vysoká 4 mm a povrchově upravená. Lamely se pokládají jako plovoucí a lze je aplikovat i nad podlahové vytápění. Výhodou je rychlá montáž a snadné přebroušení. Tomu odpovídá i vyšší cena (podle druhu dřeva).

V interiérech vyniknou i podlahy s dřevěnou dýhou na povrchu. Poskytují efekt a pohodlí dřevěných podlah, ale jsou levnější. Přitom vypadají také noblesně. Svým zpracováním a nadčasovou konstrukcí představují vhodné řešení při rekonstrukci podlah. Rovněž zaručují dlouhodobou uživatelskou kvalitu.


Image 3

Zámková plovoucí podlaha v různých dekorech s přiznanou spárou po obvodu lamely je určena pro vysoce zatížené obytné prostory a hodí se i pro podlahové vytápění.

Levnější variantou jsou laminátové podlahy. Vrchní vrstvu reprezentuje laminát s texturou různých dekorů dřeva nebo s geometrickým motivem. Dílce jsou vícevrstvé, vyráběné z přírodních a syntetických komponentů. Většinou se kladou jako plovoucí, některé snesou podlahové vytápění. Ovšem i tato krytina má značný cenový rozptyl. Kvalitní díly zaručují ekologickou neškodnost a vysokou odolnost proti mechanickému poškození, zato laciné podlahy ohrožuje riziko neodstranitelných škrábanců.

Korek, marmoleum a PVC

Na celoplošnou podlahu se hodí i korek. Je to přírodní surovina, která se získává olupováním kůry z korkového dubu. Podlahové dílce jsou dvojvrstvé - spodní ručí za stálost rozměrů a vrchní vrstvu tvoří dekorativní dýha. Kvalita korkové podlahy závisí na dobrém podkladu, vrchní vrstvě i akrylátovém či polyuretanovém laku. Korek je měkký, antistatický, teplý a lehce se udržuje. Nehodí se do prostor s velkým mechanickým zatížením.


Image 4

Korková podlaha propůjčuje obytnému prostoru čistý přírodní vzhled. Korek nepodléhá módním trendům, je ekologický a zdravotně nezávadný, patří mezi tzv. teplé podlahy, tlumí nárazy a je trvanlivější proti otěru, roztržení.

Také marmoleum je přírodní ekologický materiál vyrobený z korkové drti a přírodních olejů s přidáním barviv. Má podobné vlastnosti jako korková podlaha a v dnešní době se těší značné oblibě. Zaručuje zdravé a čisté prostředí a vyhovuje náročným hygienickým podmínkám.


Image 5

Korková plovoucí podlaha v třívrstvém provedení je k dostání v různých dekorech. Nášlapnou vrstvu tvoří 3 mm slisovaný korek. Vysokou odolnost získá tato podlaha celoplošným přelakováním.

Své místo v našich interiérech má i PVC. Je to čistě syntetický výrobek na bázi polyvinylchloridu, který se vyrábí ve formě pásů. Ty se lepí na hladký povrch. PVC je vodotěsné, dobře se udržuje, rychle se pokládá a je cenově dostupné.


Image 6

Krytiny z PVC se hodí tam, kde je nutný vysoký hygienický a bezpečnostní standard podlahy. Plastické struktury povrchu napodobuji dřevo i kámen, hodí se i do obývacích prostor.

Příjemné koberce

Jiným typem podlahoviny jsou celoplošné koberce. Většinou je necháváme ležet volně nebo je lepíme na hladký povrch. Jejich výhodou je dobrá tepelná a zvuková izolace i příjemný pocit na dotyk. Na druhé straně koberce vstřebávají prach a složitější je i odstraňování nečistot.

Podle způsobu výroby se dělí na smyčkové kovraly a stříhané plyše. Smyčkové koberce se lépe udržují, i když poskytují menší komfort. Vlastnosti stříhaných plyšů určuje výška vlasu a hustota vláken. Přírodní materiály dnes nahrazují syntetická vlákna dobré kvality, která se lépe udržují.

Většina kvalitních koberců se vyrábí ze směsi přírodních a syntetických vláken. Koberce vybíráme podle způsobu využití místnosti, barvy, vzoru i ceny.


Image 7

Keramická dlažba

K rozšířeným a praktickým studeným podlahám patří keramické dlažby. Vyrábějí se z přírodních surovin lisováním, tahem či ručně a vypalují se při vysokých teplotách s glazovaným či neglazovaným povrchem. Použitá surovina, způsob výroby a vypalování střepu ovlivňují výsledné mechanické i fyzikálně chemické vlastnosti výrobku a rozhodují o vhodnosti dlažby do konkrétního prostředí.

Dlažba je kvalitní typ podlahy, lehce se udržuje a v kombinaci s podlahovým vytápěním přináší příjemný pocit i při chůzi naboso.


Image 8

Celoplošná velkoformátová dlažba opticky zvětšuje obývací prostory, je vhodná do každé místnosti a je ideální pro podlahové vytápění. Méně spár také prospívá hygieně a usnadňuje údržbu.

Při nákupu si všímáme hlavně odolnosti dlažby proti poškození. Keramiku s nízkou nasákavostí oceníme především v koupelnách a kolem bazénů. Do vstupních prostor domu dáme přednost dlažbě s protiskluzovou úpravou. Kvůli jednotné barvě a velikosti mají pocházet všechna balení z jedné šarže. Výhodou keramické podlahy je velký výběr kvalitní dlažby od domácích i zahraničních producentů.

Dražší variantu představuje podlaha z přírodního kamene, žuly, mramoru, pískovce nebo vápence. Vyznačuje se vysokou trvanlivostí a pevností. Kamenná dlažba je obvykle 10-20 mm vysoká a vyrábí se ve čtvercových a obdélníkových formátech, které dodávají interiéru punc výjimečnosti