Náš kontakt
+420 315 724 105
+420 777 343 731
zobrazit
Přal bych si dostávat vaše novinky

Moucha - nebezpečný přenašeč nemocí

30.06.2022
Image 0

Až 600 druhů bakterií je schopna přenést moucha domácí a masařka! Nabízíme Vám Fantom sítě proti hmyzu - účinnou ochranu před tímto nebezpečím.

Podle poslední studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Scientific Reports, dva běžné druhy much - moucha domácí a masařka - přenášejí dohromady na 600 druhů bakterií a jsou tudíž mnohem nebezpečnějšími přenašeči nakažlivých nemocí, než se dosud soudilo.

Bakterie nosí jak na končetínách, tak na křídlech. V podstatě platí, že kam moucha dosedne či po čem kráčí, tam přenese některé z bakterií, z nichž velké množství je spojeno s infekcemi, které představují zdravotní riziko pro člověka, ať už jde o zápal plic, střevní chřipku, otravu krve, zánět močového měchýře či třeba rakovinu žaludku.

Až dosud nebylo úplně jasné, jak se některé druhy bakterií na člověka přenášejí. Nyní vědci poprvé mluví o možnosti, že na vině jsou právě mouchy. "Vypadá to, že bakterie využívají mouchy jako leteckou kyvadlovou dopravu," vysvětluje molekulární biolog Stephan C. Schuster, který na studii spolupracoval.

Spadne-li Vám moucha třeba do polévky, zanechá tam v průměru třicet druhů bakterií.

Zdroj: Časopis Téma, 49/2017