Náš kontakt
+420 315 724 105
+420 777 343 731
zobrazit
Přal bych si dostávat vaše novinky

Podle použitých materiálů

Koberce

Dělení koberců:

Ze syntetických materiálů

Z přírodních vláken

Z kombinovaných materiálů


Syntetické koberce

Jsou vyrobené ze syntetických materiálů, mezi které patří především polyamid (PA), polyakryl (PA), polyester (PES) a polypropylen (PP).

Výhody syntetických koberců:

Výhodná cena

Dobré antistatické vlastnosti

Odolnost proti roztočům - jsou vhodné i pro alergiky

Velký výběr vzorů a barev, sytější odstíny

Snadná manipulace

Tvarová stálost


Nevýhody:

  • Nižší životnost
  • náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech (pod nábytkem, místa kde se často chodí)

Koberce z polyamidového vlákna ( PA, nylon)

Polyamid je při výrobě syntetických koberců nejčastěji používaným materiálem. Tyto koberce jsou používány v obytných i komerčních prostorech. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti. Zároveň mají i výbornou tvarovou paměť - i po dlouhodobém zatížení jsou schopna se z části narovnat.

Koberce z polyakrylu ( PA )

Polyakrylové koberce jsou hřejivé a příjemné na dotyk, svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Tento druh koberců charakterizuje kromě jiného i výborná stálobarevnost a dlouhá životnost. Mívají atest pro kolečkové židle a index šíření plamene B1 - hodí se tedy do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost - například pro dětské školky.

Koberce z polyesteru ( PES )

Polyesterové koberce jsou velmi vhodné do domácností a méně namáhaných komerčních prostor.
Jsou odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě, vynikají vysokým jasem a stálobarevností.

Koberce z polyproplylenu ( PP, olefin )

Koberce z tohoto materiálu jsou jedny z nejlevnějších, trpí nízkou stálobarevností a odolností proti znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor, využití najdou spíše jako dekorativní podlahová krytina v místech, která nejsou příliš provozně využívána.

Koberce z přírodních vláken

Koberce z přírodních vláken jsou historicky jednou z nejstarších podlahových krytin. Jejich dlouhý vývoj je dovedl téměř k dokonalosti, ať už se to týká podání barev, izolačních schopností, příjemného dotyku, schopnosti regenerace po zatížení, odolnosti proti znečištění.

U celoplošných koberců z přírodních vláken vzniká charakteristické mikroklima - dokáží regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. I po dlouhodobém zatížení se přírodní vlákno dokáže vzpamatovat a vlas se navrátí do původního stavu.

Nevýhodou je postupné vylínání koberce, ale také podstatně vyšší cena než u syntetických krytin. Jsou také náročnější na údržbu.

Nejčastěji používané přírodní materiály pro výrobu koberců

Přírodní hedvábí - má nádherný lesk , vynikají na něm i ty nejjemnější vzory

Bavlna - bavlněné vlákno je odolnější, ale méně pružné. Naproti tomu jsou uzly na vlákně velmi pevné a trvanlivé.

Vlna - výborně tlumí hluk a pohlcuje prach, zlepšuje akustiku místnosti a skvěle izoluje. Nevýhodou je menší odolnost proti skvrnám a nečistotě. Není příliš vhodná pro alergiky.


Kombinované koberce

Ideálním kompromisem mezi vlněným a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů. V různé míře tak přejímá dobré (ale také některé nevýhodné) vlastnosti syntetických i přírodních koberců.